Špaček černý
Na jeden strom v hotelovém areálu se každý večer slétala hejna černých ptáků. Přemýšleli jsme, jestli náhodou nejsou andaluští kosi tak družní, ale brzy se vše vysvětlilo. Přece jen to byli špačkové, na které jsme měli podezření hned zkraje. Jen to nebyli naši dobří známí špačci obecní (Sturnus vulgaris), ale špačci černí (Sturnus unicolor).
Špaček černý se vyskytuje především ve Španělsku a v severní Africe. Na rozdíl od špačka obecného není peří špačka černého kropenaté – jak jeho druhové jméno napovídá, je zkrátka
celý černý. Jeho
peří navíc nemá tak výrazný zelenofialový lesk. I jeho let je trochu jiný, než u špačka obecného,
tvar křídel při letu není tak výrazně trojúhelníkovitý. Způsob jeho letu je také odlišný, neplachtí, jak to rádi hlavně před přistáním předvádějí
špačci obecní.
Jinak je to zkrátka špaček – je společenský a v hejnech je pěkně hlučný. A zatímco š. obecní vydávají mnoho nemelodických škvrčivých zvuků, š. černí víc zpívají, jejich hlasy jsou vyšší, ostřejší, ale také to nejsou bůhvíjací zpěváci (zvukovou ukázkou nemohu sloužit, našla jsem jen dvě - jednu horší než druhou). Po zemi zásadně chodí, neposkakují jako kosi. Hnízdit může špaček černý např. v olivových hájích, kterých je v Andalusii opravdu hodně. Pochopitelně si vybírají staré háje s vykotlanými stromy, hnízdí v dutinách.
Byla to naše oblíbená zábava, pozorovat je, jak jich s rostoucím šerem přibývalo na „špaččím stromě“. Někdy se jim ale něco nezdálo, a tak se hromadně zvedli a odlétli. Někteří se vrátili, jiní se vydali do blízkého kempu. Mizeli ráno skoro ještě za tmy.
Červen 2017 - dodatek:
zvukových ukázek je nyní na webu podstatně více než před lety, proto doplňuji jednu, která se hodně blíží večerním koncertům u hotelu.
Tady je.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
Na jeden strom v hotelovém se každý večer areálu slétala hejna černých ptáků. Přemýšleli jsme, jestli náhodou nejsou andaluští kosi tak družní, ale brzy se vše vysvětlilo. Přece jen to byli špačkové, na které jsme měli podezření hned zkraje. Jen to nebyli naši dobří známí špačci obecní (Sturnus vulgaris), ale špačci černí (Sturnus unicolor).
Špaček černý se vyskytuje především ve Španělsku a v severní Africe. Na rozdíl od špačka obecného není peří špačka černého kropenaté – jak jeho druhové jméno napovídá, je zkrátka celý černý. Jeho peří navíc nemá tak výrazný zelenofialový lesk. I jeho let je trochu jiný, než u špačka obecného, tvar křídel při letu není tak výrazně trojúhelníkovitý. Jinak je to zkrátka špaček – je společenský a v hejnech je pěkně hlučný. Po zemi zásadně chodí, neskáče, jak to dělají občas kosi. Hnízdit může např. v olivových hájích, kterých je v Andalusii opravdu hodně. Pochopitelně si vybírají staré háje s vykotlanými stromy, hnízdí v dutinách.
Byla to naše oblíbená zábava, pozorovat je, jak jich s přibývajícím šerem přibývalo na „špaččím stromě“. Někdy se jim ale něco nezdálo, a tak se hromadně zvedli a odlétli. Někteří se vrátili, jiní se vydali do blízkého kempu. Mizeli ráno skoro ještě za tmy.