Žluna nebo žluva?

zluna_nebo_zluva
Počet zobrazení:21588
Kategorie:
Autor:
marcela.d
Uložil:Marcela
Datum uložení:30. Červen 2010 - 7:17
Tagy:

Žluna nebo žluva?

Je zvláštní, že čeština přiřadila dvěma tak rozlišným ptačím druhům tak podobné názvy.
Tak jak to s nimi je? Něco mají společného – jejich zbarvení je dost neobvyklé, je docela těžké je spatřit a moc se neozývají, a to je asi tak vše.
ŽluNa zeleNá (Picus viridis) je šplhavec. Je větší než strakapoud, menší než datel a vypadá docela exoticky – má zeleně zbarvené tělo a křídla, žlutý kostřec a výraznou červenou „čepičku“. Podobně jako ostatní šplhavci i žluna bubnuje, i když méně než datel nebo strakapoudi. Častěji zaslechneme její volání, je pro ni zcela typické. Hnízdí v dutinách, v sezení na vejcích se oba rodičové střídají.
Žluna je stálá, a nejsnáze ji spatříme v zimě, má ovšem ráda výšky, proto není vždy snadné ji najít. Na druhé straně občas vyhledává potravu (hmyz) na zemi, a tak si ji pak můžeme dobře prohlédnout. Samec a samice se liší barvou „vousu“ – samec ho má červený obr. 1, obr. 2, samice černý obr. 1, obr. 2.
ŽluVa hajní (Oriolus oriolus) patří mezi pěVce. Vypadá ještě exotičtěji než žluna – samec je žlutý s černými křídly a ocasem - obr. 1, obr.2, obr. 3, samice je zelenožlutá obr. 1, obr. 2, obr. 3. Žluvy jsou tažné, vrací se až na přelomu dubna a května a samci se se zpěvem moc nepřetrhnou. Jejich zpěv je exotický stejně jako jejich zjev. Než vznikla vymoženost, jakou jsou zvukové nahrávky, lidé si ptačí hlasy „přepisovali“ slovně. Nám se zdá, že pro žluvu je nejvýstižnější (hlavně pro rytmus žluvího zpěvu) tenhle: „Jakou pijou?“ Jediný pěvec, s kým bychom si hlas žluvy mohli poplést, je špaček, někteří jedinci umí žluvu napodobovat skvěle, ale pak pokračují svým klasickým vrzáním, tím je rozlišíme. Navíc špačci nenapodobují typické žluví volání.
Zdálo by se, že najít výrazně zbarvenou žluvu v přírodě musí být hračka. Není. Žluvy milují vysoké listnaté stromy (vrací se sem v době, kdy už mají listy) a jejich barva se mezi listím úplně ztrácí. Několikrát se nám podařilo najít konkrétní strom, kde žluva sedí, a přesto jsme ji nenašli. A pak se ozvala odjinud, tenhle trik ale znají i jiní pěvci. Žluvy si splétají velmi pěkné hnízdo ve větvích obr. 1, obr. 2, obr. 3. Mláďata žluvy jsou vybarvená zeleně.
Tady je ještě jeden obrázek, kde ornitolog drží v rukou samce i samici žluvy hajní.
V každém případě žluny i žluvy jsou krásní ptáci, a i když nejsou moc ani vidět, ani slyšet, přesto by bez nich naše příroda byla o mnoho ochuzena.
 
zluna_ci_zluva